נגישות בסביבות עתירות טכנולוגיה

ההתפתחות הטכנולוגית במאה השנים האחרונות ובתחום טכנולוגיות המידע בעשרים השנים האחרונות היו מהמהירות ביותר בהתפתחות האנושות. אנו חיים כיום לצידן של טכנולוגיות מידע והן חלק מחיינו היומיומיים בכל תחומי החיים ודרך סוגים שונים ומגוונים של טכנולוגיות מידע.

נושמים אינטרנט

יהיה זה הוגן לומר כי לפחות אחת מהפעולות הראשונות שאנו מבצעים על הבוקר ואחת מהאחרונות לפני השינה תלויות וכרוכות בגישה לרשת האינטרנט ובאמצעות טכנולוגיות מידע. שיבוש באספקת האינטרנט פירושה בהכרח שיבוש באורח החיים ובתפקודים חשובים וחיוניים.

בשנים האחרונות אנו עדים לכך שיותר ויותר שירותים ציבוריים שניתנו בממד הפיזי עוברים היום גם לממד הדיגיטלי – כשיותר ויותר חברות מפצירות באנשים לצרוך את שירותיהם באמצעות שירותים דיגיטליים מקוונים. מגמה נוספת היא החלפת שירותים ציבוריים בממד הפיזי בשירותים דיגיטליים.

למגמות אלה יש השלכות הרות גורל על אנשים עם מוגבלות כאשר ברור כי ככל שיותר טכנולוגיות מידע יהיו מונגשות, כך הסבירות שיותר ויותר אנשים עם מוגבלות יהיו עצמאיים יותר בביצוע של יותר ויותר פעילויות יומיומיות בכל תחומי החיים. יתר על כן, עבור אנשים עם מוגבלות נגישות בסביבות עתירות טכנולוגיה יכולים לשפר תפקודים יומיומיים שהנגישות אליהם חסרה ושהגישה אליהם מסורבלת ומורכבת.

ככל שיותר ויותר טכנולוגיות מידע יונגשו, כך תקטן התלות בגורם האנושי – דבר שעשוי במקרים מסוימים להוזיל משמעותית עלויות או לפחות לייעל ולנצל את המשאבים טוב יותר.

הפוטנציאל האדיר של רשת האינטרנט בהסרת חסמי נגישות

לרשת האינטרנט יש פוטנציאל אדיר בהסרת חסמי נגישות של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים. עדיין בהשוואה למציאות הפיזית, רשת האינטרנט מספקת נגישות רבה יותר לתכנים, שירותים ציבוריים, חינוך והשכלה, פנאי ובידור, תעסוקה, יצירה, קיום ושמירה על קשרים חברתיים.

 

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

%d בלוגרים אהבו את זה: