ביקורת אפליקציות – קוראי מסמכים דיגיטליים עם VoiceOver

במשך שנים רבות בהם אני משתמשת ובודקת אפליקציות – לא מצאתי עד היום אפליקציה אחת שבה קראתי מסמך PDF או Microsoft Word ושבה נשמרו כל תגיות הנגישות  והעיקריים בהם

  • זיהוי כותרות
  • זיהוי טבלאות TH
  • זיהוי תבליטים ומספור
  • זיהוי טקסט חלופי לתמונות
  • הערות שוליים

בנוסף לכך, חלק מהאפליקציות להקראת מסמכים דיגיטליים ובמיוחד אלה המותאמים לכאורה לאנשים עם מוגבלויות ובמיוחד לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורון מבטלים טקסטים שהוגדרו כקישורים.

האפליקציות היחידות שיודעות לזהות כותרת, גוף טקסט, תבליטים ומספור הן דווקא אפליקציות להצגת מצגות כמו KeyNote ו PowerPoint. מי שיצר את המצגות עם פריסות שקופית הכוללות כותרת – אותה הכותרת תזוהה ללא קושי בהצגת השקופית כמו גם גוף הטקסט, טקסט חלופי לתמונות, מדיה מוטבעת, תבליטים ומספור, צורות הכוללות טקסט ועוד. החיסרון היחידי הוא שטבלאות לא מזוהות כלל באופן שניתן לנווט בהם עם מחוות המגע של VoiceOver.

קריאת חומרי לימוד, מאמרים וספרים

ככל שאלה כוללים רכיבים כמו כותרות, כותרות משנה, רשימות ממוספרות ולא ממוספרות, תמונות, איורים, תרשימים, טבלאות והערות – הפתרון הנגיש ביותר למשתמשי תוכנות קוראות מסך או טכנולוגיות סיוע המאפשרות זיהוי של מרכיבים אלה – היא באמצעות תוכנות Adobe Reader ויישומי Microsoft Office ותוכנות קוראות מסך נפוצות לשימוש.

 

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: