נגישות ישירה לתוכן מרכזי בדפי אינטרנט

עדיין חלק  גדול מאתרי האינטרנט כושלים באחד מהקריטריונים החשובים ביותר להנגשת אתרי אינטרנט – מעבר ישיר לתוכן מרכזי בעמוד.

מעבר ישיר לתוכן מרכזי בעמוד מאפשר לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורון להגיע ישירות לתוכן המרכזי בעמוד ובכך לדלג על כל אותם הקישורים והמרכיבים הקבועים באתר.

התוסף Open in Reader View החינמי, לדפדפן Mozilla Firefox שהתקנתי לאחרונה משפר מאוד את חוויית הנגישות. הוא מאפשר להציג דפי אינטרנט עם התוכן המרכזי בלבד ללא כל "הרעש" מסביב. הדבר מאפשר להתמקד בתוכן המרכזי ובו בלבד ולהפיק למידה ותובנות משמעותיים יותר.

אחת מהדרכים המסייעות למשתמשי תוכנות קוראות מסך בנגישות לתוכן מרכזי הוא סימון הכותרת הראשית בעמוד כ h1 (או 2). עם זאת, אתרי אינטרנט רבים אינם מיישמים טכניקה זו.

אחד מהיתרונות של התוסף Open in Reader View  נגישות זה הוא בכך שהוא יודע להגדיר את הכותרת כ h1 במרבית האתרים גם אם לא זוהה על ידי תוכנה קוראת מסך. מכאן משתמשי תוכנות קוראות מסך יכולים להפעיל צירוף מקשים בכדי לקרוא את אזור התוכן המרכזי.

עוד יתרון בולט לתוסף זה הוא שבעת הגלישה באתרים עמוסים, ניתן להפעיל את תפריט קליק ימני על כל קישור ולפתוח את דף האינטרנט ישירות עם תוסף זה. באופן אישי הדבר מסייע לי מאוד בגלישה באתרים כמו YNET.

כעת כל שנותר הוא שמפתחי התוספים למוזילה יפתחו תוסף שיידע להוסיף תוויות לשדות קלט וכפתורים בטפסים מקוונים.

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: