שיחה עם בוט

בוטים מאפשרים לנו בני האדם לנהל שיחות עם מכונות שתוכנתו על ידי בני אדם. היום לקחתי לשיחת מבחן את הבוט של חברת הסלולר בה אני מנויה. התקשרתי למוקד הפניות, נעניתי להצעה לשוחח עם בוט, קיבלתי SMS עם  קישור למסנג'ר של פייסבוק (שהיא אפליקציה נגישה להפליא לפחות למשתמשי VoiceOver) והינה התחלנו.

 • הבוט: אני כבר מעדכן אותך בחבילות הגלישה שלך…
 • אני: ממתינה
 • הבוט: החבילות שלך מתחדשות בכל 25 לחודש
 • אני: ממתינה
 • הבוט: שולח תמונת טקסט
 • אני: אופס
 • הבוט: מקווה שעזרתי סמל ההבעה ‏‎slightsmile‎‏. במידה ותרצי אני יכול גם לעזור לך לרכוש חבילות גלישה נוספות.
 • אני: המידע ששלחת על חבילת הגלישה לא נגיש. קורא מסך לא יודע להקריא טקסט בתמונה. תוכל להציגו כטקסט פשוט?
 • הבוט: נראה שאני עדיין לא יודע לענות על זה, אבל אני כל הזמן לומד. מוזמנת לנסות בדרך אחרת.

קריטריון 1.4.5 בהנחיות WCAG 2.0: תמונות טקסט

1.4.5 תמונות של טקסט: יש להעביר מידע באמצעות טקסט, ולא באמצעות תמונות של טקסט, כל עוד אפשר להשיג את ההצגה החזותית הרצויה בטכנולוגיות הנמצאות בשימוש. יוצאים מכלל זה המקרים הבאים (רמה AA)

 • אפשרות להתאמה אישית: יש אפשרות להתאמה חזותית של תמונת הטקסט לפי צורכי המשתמש.
 • הכרחיוּת: הצגת הטקסט בצורה מיוחדת הכרחית לשם העברת המידע.

הערה: טקסט שהוא חלק מסמליל נחשב למקרה יוצא־דופן, לפי סעיף "הכרחיוּת" לעיל.

בוט, מאיפה אתה שואב את האינפורמציה?

עדיין אינני בקיאה מספיק בכדי לענות על השאלה הזו. אני משערת שהמידע נשאב ממערכת מידע כלשהי. אני גם משערת  שבוטים לא יודעים לקרוא טקסט מתמונה. ככל הנראה הפלט שמערכת המידע מספקת הוא תמונת טקסט. ואם כך הדבר, סביר להניח שניתן בהחלט לתכנת את המערכת כך שתפיק טקסט חי במקום תמונת טקסט – שהרי הוא מצוי אי שם מאחורי הקלעים ורק צריך להביא אותו למימוש הנכון.

אם הבוטים הולכים להיכנס לתחום מתן שירות ציבורי, צריך לקחת בחשבון שהשימוש בהם יכול לסייע פלאים לאנשים עם מוגבלויות במגוון תחומי חיים. ואני מקווה שמפתחי הבינה המלאכותית יפנימו את חשיבות הנושא בהקדם.

האתגר המרתק בהליך הזה הוא למידת מאפיינים של אנשים עם מוגבלויות ודרכי תקשורת לרבות שימוש במושגים מסוימים ודרכי ניסוח בכדי ללמד את הבוט לתקשר גם עם אנשים עם מוגבלויות.

שתי דוגמאות למימוש הבינה המלאכותית בסיוע יומיומי לאנשים עם מוגבלויות ולאנשים מבוגרים

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: