קריטריונים ב WCAG 2.1 בטיוטה השביעית

מסמך הנחיות WCAG 2.0 שוחרר רשמית בשנת 2008. ההתקדמות הטכנולוגית בתחום טכנולוגיות המידע לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות לנגישות וצרכים של אנשים עם מוגבלות, יצרו פערים במסמך הנחיות WCAG 2.0 דבר שחייב גם  את התפתחותו של מסמך הנחיות WCAG לגרסה עדכנית יותר – 2.1.

גרסה 2.0 של מסמך הנחיות WCAG התמקד במיוחד בהתאמות נגישות לאנשים עם עיוורון מוחלט ולאנשים עם מגבלה מוטורית בידיים שהם משתמשי מקלדת. בקריטריונים מסוימים יש אזכורים להתאמות נגישות לאנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות ולאנשים עם מוגבלויות נפשיות – אך לא במידה מספקת. כמו כן מסמך הנחיות WCAG 2.0 לא כלל התייחסות להתאמות נגישות למובייל. פערים אלו מחייבים התייחסות לתחומים אלה לצד ההתפתחות הטכנולוגית בכלל ובתחום טכנולוגיות הסיוע בפרט.

מקריאת טיוטת הנחיות WCAG 2.1 עולות שאלות לא מעטות הנוגעות ליכולת המימוש בפועל של קריטריונים אלו והשלכותיהם הכלכליות והלוגיסטיות על החייבים בביצוע התאמות נגישות לשירות. עם זאת, חשוב לזכור כאמור כי הקדמה הטכנולוגית מחייבת עדכון תקנים והדבר בלתי נמנע. יהיה זה  אתגר מרתק לבחון את מידת ישימותם של הקריטריונים המוצעים בטיוטת הנחיות WCAG 2.1.

בטיוטה השביעית שהתפרסמה ב 7 לדצמבר 2017 של WCAG 2.1 נוספו הצעות ל 20 קריטריונים

להלן הקדמה קצרה על מבנה הקריטריונים החדשים שנוספו בטיוטת מסמך הנחיות WCAG 2.1לפי רמות

לפי רמות

  • 6 ברמה A
  • 9 ברמה AA
  • 5 ברמה AAA

חלוקה לפי תחומים

20 הקריטריונים שנוספו מחולקים לתחומי המוגבלות הבאים

  • אנשים עם לקויות ראייה
  • אנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות
  • התאמות נגישות למובייל

קריטריונים לפי סוגי מוגבלויות

  • 4 קריטריונים בתחום לקויות ראייה
  • 6 קריטריונים בתחום המוגבלות הקוגניטיבית
  • 10 קריטריונים בתחום הנגישות למובייל

חשוב לזכור כי עדיין מדובר בטיוטה וייתכנו שינויים במסמך הסופי. כמו כן חשוב לזכור כי טיוטה זו אינה מחייבת בישראל. בישראל חובת הנגישות היא בהתאם למסמך הנחיות WCAG 2.0 לרמה AA בלבד עם השינויים וההתאמות שבוצעו במסמך התקן ובתקנה 35 שעודכנה ב 26.10.2017.

בפוסט הבא על קריטריונים לאנשים עם לקויות ראייה.

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: