אפליקציית קיצורי דרך ככלי לסיוע לאנשים עם מוגבלויות ב IOS 12

בגרסת IOS 12 אפל השיקה את אפליקציית קיצורי דרך ככלי לסייע לאנשים לבצע פעולות במהירות על ידי הקצאת קיצור דרך באמצעות פקודה קולית, מנגנון השיתוף ובלחיצה על אייקון קיצור הדרך במסך הבית.
קיצורי דרך אפשר להגדיר כמעין תסריטים הכוללים פקודות הפעלה המורכבות מתנאים מסוימים.
פעולות אוטומציה באמצעות קיצורי דרך יכולים לסייע למגוון רחב של אנשים עם מוגבלויות
• אנשים עם לקות ראייה או עיוורון
• אנשים עם מוגבלות מוטורית בידיים
• אנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות כגון לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, בעיות בזיכרון, מוגבלות שכלית התפתחותית ועוד.
את קיצורי הדרך שיוצרים ניתן לשתף עם אנשים אחרים באמצעות שיתוף קיצור הדרך באמצעות דואר אלקטרוני או אפליקציות אחרות. משתמש שיבחר להפעיל את קיצור הדרך שקיבל, יוכל למעשה להוסיף אותו לספריה ולהתחיל להשתמש בו או לבצע בו התאמות אישיות. כמו כן, בכל עת ניתן למחוק קיצורי דרך מהספרייה או ממסך הבית. מדריכים, מטפלים ותומכים נוספים יכולים ליצור קיצורי דרך מותאמים לצרכים ייעודיים שונים ולשתף אותם עם אנשים עם מוגבלות המתקשים ביצירת קיצורי דרך. בנוסף לכך, ניתן להרכיב מאגר קיצורי דרך אותם ניתן יהיה להוריד למכשירים שונים.
איך יוצרים קיצור דרך?
1. על ידי שימוש בקיצורי דרך מוכנים מראש מגלריית קיצורי הדרך שיצרה Apple
2. יצירת קיצור דרך חדש ומותאם אישית. במקרה זה, נדרש מעט ידע בתכנות שכן קיצורי דרך הם למעשה אוסף של פקודות בדמות אם כך אז כך.
הגדרות קיצור דרך
עבור קיצורי דרך, ניתן לקבוע הגדרות שונות ובניהם
הוספת קיצור דרך למסך הבית
בהגדרות קיצור דרך, ניתן להוסיף אייקון של קיצור הדרך למסך הבית. בעת לחיצה על "הוסף למסך הבית" הנמצא בהגדרות קיצור הדרך, ייפתח דפדפן ספארי עם עמוד תיאור עבור קיצור הדרך.
בחירה באפשרות השיתוף, תפתח את האפליקציות השונות המאפשרות שיתוף ושם יש לבחור ב"הוסף למסך הבית".
הפעלת קיצור הדרך באמצעות SIRI
ניתן להקליט משפט קצר שיפעיל את מקש הקיצור באמצעות SIRI. עם אמירת המשפט, SIRI תכריז "מפעיל את קיצור הדרך שלך" ובאנגלית Running your shortcut"".
דוגמאות לקיצורי דרך שניתן להפעיל בקלות מהגלריה המוצעת
בגלריית קיצורי הדרך ניתן למצוא מגוון רחב מאוד של קיצורי דרך מוכנים והם מאורגנים בקטגוריות שונות להלן מספר דוגמאות מעניינות.
• יסודות: ארגז כלים שימושי הכולל קיצורי דרך להפעלת רשימות השמעה, הוראות הגעה הביתה, הורדת קובץ מכתובת URL, סריקת קוד QR עיון בחדשות המובילות ועוד.
• שגרת בוקר: מתי לצאת מהבית בכדי להגיע בזמן לעבודה, הזכר לי בעבודה, טיימר לצחצוח שיניים למשך שתי דקות, תכנון שלוש משימות עיקריות להיום רישום צריכת מים ועוד.
• רשום זאת בלוח השנה: שליחת לוח הזמנים לכתובת המייל של המשתמש בכדי להציג את רשימת כל האירועים הצפויים היום, זמן משוער להגעה לפגישה, הודעה לאנשים המשתתפים בפגישה על איחור, לאן עכשיו ועוד.
• קרא זאת מאוחר יותר: קרא מאוחר יותר מכתובת URL, הוספת מאמרים לשירות Pocket ו Instapaper ועוד.
• בבית: שמירה על הסדר, טיימר לכביסה, הגדרת בית לסוף השבוע, הוספת תזכורת לתאריך תפוגה ועוד.
• צילום: חיתוך תמונות, היכן צולמה התמונה, צפייה בתמונות שצולמו לפני שנה, ניקוי צילומי מסך, שליחת קבלות באמצעות דואר אלקטרוני ועוד.
• באינטרנט: הורדת קובץ מכתובת URL הקראת גוף המאמר, קיצור כתובת URL והעתקה ללוח העריכה ועוד.
קריאה במועד מאוחר יותר
אנחנו משתפים וחשופים למידע רב הזורם אלינו ממקורות שונים. החכמה היא לא לקרוא מיד כשמקבלים קישור, אלא במועד מאוחר יותר שבו נהייה פנויים מנטאלית וקוגניטיבית לקריאה משמעותית. קיצור דרך כזה, יכול לסייע מאוד.
הגדרת תאריך תפוגה
ניתן להגדיר תאריך תפוגה למוצרים שונים ובכך גם לארגן נכון יותר את התקציב וגם לשמור על ערנות בכל הנוגע לתרופות ותכשירים קוסמטיים שונים.
הכתבה ללוח העריכה
כשאין זמן או יכולת להקליד טקסט באפליקציה כלשהי, ניתן להשתמש במקש קיצור להכתבה ללוח העריכה. את הטקסט שנשמר בלוח העריכה ניתן להדביק ביישומים אחרים. קיצור דרך מצוין להקלדה מהירה של מספרי טלפון, מושגים שרוצים לחקור אותם מאוחר יותר וכדומה. חשוב להגדיר את השפה המבוקשת בהגדרות קיצור הדרך שכן SIRI לא יודעת בשלב זה לזהות שפה אוטומטית – או לפחות את השפה העברית באופן אוטומטי.
למשתמשי VoiceOver מומלץ להשתיק את הדיבור שכן בעת הפעלת מקש הקיצור, כאשר VoiceOver פועלת ברקע, הטקסט שמוזן ללוח הגזירים הוא של הקראת VoiceOver את שם כותרת הקיצור.
קיצורי דרך נוספים של לוח העריכה מאפשרים הצגת לוח העריכה בו יוצג הטקסט שהועתק לאחרונה ומחיקת לוח העריכה.
לסיכום
ניתן להיעזר בקיצורי דרך על מנת להקל על ביצוע פעולות. ערך מוסף חשוב לשימוש בקיצורי דרך היא עבור אנשים עם מגוון רחב של מוגבלויות.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: