שימוש בסמלי הבעה בחלונות 10 עם NVDA

הוספת סמלי הבעה לטקסט

פלטת סמלי ההבעה בחלונות 10 נגישים לעבודה עם NVDA. כך מוסיפים אותם לטקסט.

 1. מיקום הסמן במקום בו מעוניינים להכניס סמל הבעה
 2. שימוש בצירוף המקשים Win + .. כשהמקלדת מוגדרת לשפה העברית, מקש הקיצור הוא Win + האות ץ. יש לוודא שהחלון בו מעוניינים להוסיף סמל הבעה הוא החלון הפעיל שכן לא ניתן להדביק סמלי הבעה. בעת  פתיחת פלטת סמלי ההבעה, החלון הפעיל עדיין פעיל ברקע.
 3. תיפתח חלונית קטנה עם סמלי ההבעה.
 4. ניתן לנווט באמצעות מקשי החיצים ימינה ושמאלה או למעלה למטה בכדי לעבור בין סמלי ההבעה השונים. כל סמל הבעה מוגדר עם טקסט חלופי גם בשפה העברית.
 5. כשמגיעים לסמל ההבעה הרצוי, לחיצה על מקש ה ENTER תכניס את סמל ההבעה למיקום בו נמצא הסמן בגוף הטקסט.

לאחר הכנסת סמל ההבעה לטקסט

 • הוספת סמל ההבעה לטקסט, מגדירה את שפת הכתיבה לאנגלית וכניסה משמאל לימין. כך שאם משתמש יחליט על המשך כתיבה, עליו ללחוץ על מקש END במקלדת בכדי לחזור למסלול הכתיבה בשפה העברית
 • מומלץ ללחוץ על מקש ECS בכדי לסגור את פלטת סמלי ההבעה בכדי שלא יתבצע חיפוש ברקע של הטקסט המוקלדת ובכדי שלא יגיע משוב קולי שאין תוצאות.

מעבר בין קטגוריות סמלי הבעה

 • באמצעות לחיצה על TAB ניתן להגיע לאזור קטגוריות סמלי הבעה.
 • באמצעות מקשי החיצים ימינה שמאלה, ניתן לעבור בין הקטגוריות השונות
 • באמצעות לחיצה שוב על מקש ה TAB ניתן להגיע לרשימת סמלי ההבעה באותה הקטגוריה, לנווט בניהם באמצעות מקשי החיצים וללחוץ על ENTER בכדי להוסיף סמל הבעה לטקסט.

חיפוש סמלי הבעה

 • עם פתיחת חלונית סמלי ההבעה, ניתן להתחיל ולהקליד את האותיות הראשונות של סמל ההבעה.
 • תוצאות עם סמלי הבעה יופיעו ויתעדכנו בהתאם לאותיות המוקלדות.
 • ניתן לעבור בניהם באמצעות מקשי החיצים ולהכניס למסמך באמצעות מקש ה ENTER
 • סמל ההבעה שנבחר יוחלף באותיות שהוקלדו.

הערה: אם בתוך מספר שניות לאחר הקלדת האותיות הראשונות של סמל ההבעה, המשתמש לא מנווט בין סמלי ההבעה, windows תסיק שהמשתמש מעוניין להמשיך ולהקליד טקסט ותסגור את פלטת סמלי ההבעה.

שימוש בסמלי הבעה בדפי אינטרנט

בחלק מאתרי האינטרנט המאפשרים כתיבת טקסט  חופשי, ייתכן והוספת סמלי ההבעה באמצעות פלטת סמלי ההבעה של Windows תהייה בעייתית שכן חלון פלטת סמלי ההבעה והחלון  הפעיל ברקע גורמים לניווט לא עקבי בין שני החלונות הפעילים. הדבר מתבטא בכך שלאחר פתיחת חלונית פלטת סמלי ההבעה וניווט בין סמלי ההבעה, הניווט באמצעות מקשי החיצים חוזר לחלון הפעיל.

בכדי לפתור בעיה זו ניתן להשתמש בתוסף Emoticons ל NVDA.  לתוסף יתרון בכך שהוא פועל כחלון עצמאי ועל מנת להעתיק את סמל ההבעה יש ללחוץ על כפתור OK בכדי לסגור את החלון ולאחר מכן על צירוף המקשים Ctrl + V בכדי להדביק את סמל ההבעה למיקום הרצוי בטקסט. יתרון נוסף הוא בכך שניתן להדביק את סמל ההבעה למספר מיקומים עד שפעולת העתקה אחרת מתבצעת.

הקראת סמלי הבעה ב    NVDA

NVDA יודעת להקריא סמלי הבעה ב html. על מנת לאפשר זאת, יש להגדיר את  NVDA להקראת לפחות חלק מסמלי ההבעה. מקש הקיצור המאפשר להגדיר את רמת ההקראה של סמלי הבעה הוא NVDA+ P

 

מוזמנים לקרוא את התכנים מהאתר גם באפליקציית נגישות אינטרנט ל IOS ול אנדרואיד

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

%d בלוגרים אהבו את זה: