נגישות בתוכנת הדואר האלקטרוני Mozilla Thunderbird

תוכנת Mozilla Thunderbird משמשת כתוכנת דואר אלקטרוני מבית מוזילה והיא מגיעה עם יתרונות רבים ובמיוחד בתחום הנגישות למשתמשי תוכנות קוראות מסך אבל בהחלט לא רק.

תהליך ההתקנה פשוט כמו גם הגדרת דואר אלקטרוני. למי שעובד ב IMAP יקבל את  כל ההודעות והתיקיות כפי שהן מאורגנות בשרת הדואר שלו ב IMAP ומי שיחליט לעבוד ב POP3 יוכל להגדיר לעצמו תיקיות דואר נוספות בנוסף לאלה המוגדרות כברירת מחדל.

קריאה נוחה למשתמשי תוכנות קוראות מסך

הודעות הדואר האלקטרוני ב Thunderbird מוצגות כ HTML, דבר המאפשר קריאה נוחה מאוד באמצעות מקשי קיצור מסוג מקש יחיד המשמשים בגלישה ברשת האינטרנט וזאת מבלי שיהיה צורך לעבור למצב דפדוף הלוך ושוב כמו שנדרש ב Microsoft Outlook  .

הגדלת טקסט לאנשים עם לקויות ראייה

אחד מהיתרונות הבולטים בקריאת הודעות דואר אלקטרוני ב Thunderbird  היא היכולת להגדיל את תוכן ההודעה  בדומה לאופן בו עושים זאת בדפי  אינטרנט. עדיין לא מצאתי הודעת דואר אלקטרוני אחת שהגדלתי והגדלתי והטקסט השתבש.

בנוסף לכך, מי שנעזר  כלקוי ראייה ב NVDA עם התוסף Focus Highlight  המאפשר מעקב ויזואלי אחר מרכיבי ממשק המשתמש, ימצא יתרון נוסף בקריאת  הודעות דוא"ל ב Thunderbird שכן בעת ניווט עם מקשי החיצים או ניווט באמצעות מקש ה TAB למעבר בין קישורים, כל אלה מודגשים מה שמשפר מאוד את חוויית הקריאה ובמיוחד עבורי בעבודה בניגודיות גבוהה.

תוספות

אחד מהיתרונות הבולטים ב Mozilla Thunderbird הוא ביכולת להוסיף לתוכנה תוספות והרחבות בדומה לתוספים לדפדפנים Mozilla Firefox  ודפדפנים אחרים. חלק מהתוספות נדרשות בכדי לאפשר תכונות מסוימות שחסרות ב Thunderbird וחלק נועדו בכדי לייעל ולשפר את תהליך העבודה.

רשימת תוספים מומלצים

עד כה מצאתי את התוספים הבאים כשימושיים מאוד

 • שלח מאוחר יותר: מאפשר הגדרת זמנים מבוקשים לשליחת הודעות דוא"ל.
 • Provider for Google Calendar: מאפשר לייבא את יומן Google ל Thunderbird.
 • BiDi Mail UI: מאפשר להגדיר כיוון כתיבה ומענה להודעות דוא"ל בשפות הכתובות מימין לשמאל. ללא תוספת זו, הטקסט בכתיבה ומענה להודעות דוא"ל הינו משמאל לימין.
 • Dorando keyconfig: מאפשר לשנות הגדרות מקשי קיצור. תוסף זה עשוי להיות חשוב למשתמשי תוכנות קוראות מסך שחלק ממקשי הקיצור המובנים ב Thunderberd מתנגשים עם קוראי מסכים. כמו כן תוסף זה יכול לסייע לאנשים עם מוגבלות מוטורית בידיים שיעדיפו צירופי מקשים מסוימים על פני אחרים המוגדרים כברירת מחדל.
 • Open Google Calendar: מוסיף אפשרות של פתיחת יומן גוגל בממשק הוובי בלשונית נפרדת ב Thunderbird.
 • Quick Folder Move: מסייע בגישה מהירה להעברת הודעות לתיקיות מבלי שיהיה צורך לגשת לתפריט קליק ימני בכדי לאתר את האפשרות של "העבר אל". וחיפוש אחר התיקייה המבוקשת. ממשק התוסף מאפשר להפעיל מקשי קיצור, הסמן מתמקם בשדה החיפוש כך שניתן להקליד את שם התיקייה בכדי להעביר אליה את הודעת הדוא"ל מהר יותר. אושר גדול הציף אותי לאחר כשמצאתי את התוסף הזה…
 • Reply to Multiple Messages: תוסף המאפשר להשיב לכל המכותבים  ממספר הודעות דואר אלקטרוני נבחרות ברשימת הודעות הדואר האלקטרוני.

עולם שלם של תוספים והרחבות ל Thunderbird ניתן למצוא  באתר התוספים.

אני עדיין ממשיכה לבחון את האפשרויות בתוכנה והתוספים וככל שעוברים הימים זו הופכת להיות התוכנה הקבועה שלי בשני המחשבים שלי.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

זקוקים לשירות?

 • אם אתם זקוקים לייעוץ, ליווי בהליך הטמעת הנגישות בשירותי אינטרנט וטכנולוגיות מידע, אני כאן לשירותכם עם ניסיון של מעל לעשור בתחום וכמורשה נגישות שירות משנת 2015, בעבודה מאתגרת ושוטפת עם ארגונים רבים במגזר הציבורי, הפרטי,  השלישי ועבודה עם אנשים עם מוגבלות.
 • השירות שלי כולל: ייעוץ וליווי שוטף, הרצאות והדרכות נגישות, כתיבת אפיוני נגישות לממשקים טכנולוגיים, ביצוע בדיקות נגישות עם כלים אוטומטיים, טכנולוגיות מסייעות לנגישות, בדיקות ברמת קוד המקור ובשיתוף עם אנשים עם מוגבלות, מתן הנחיות מקצועיות למתכנתים, מעצבים ועורכי תוכן, מתן ייעוץ  ללשכות משפטיות, מנהלי פרויקטים ועוד.
 • הליך ייעוץ וליווי בהתאמות נגישות לשירותי אינטרנט בהתאם לחוקים, לתקנות ולתקני הנגישות הרלוונטיים (וללא תוספי נגישות!)
 • מוזמנים לפנות אלי באמצעות טופס צור קשר באתר

 

 

%d בלוגרים אהבו את זה: