עוגת יום הולדת אחת עם כמה כותרות וציוני דרך

מחקרים מוקדמים מראים כי כאשר גולשים באתר ללא מבנה סמנטי מפורט למשתמשי תוכנות קוראות מסך וטכנולוגיות מסייעות המאפשרות ניווט בין מרכיבים כגון כותרות, ציוני דרך ולשוניות  – היכולת לבצע פעולות ביעילות ובזמן נתון  או דוחק כגון חיפוש, ביצוע משימות במסגרת עבודה, רכישת מוצרים ועוד יכולים להיות בלתי אפשריים ובלתי נסבלים באופן  שגורם במקרים רבים לתסכול מצד המשתמש ולנטישת האתר – במיוחד כשמדובר במשימות אינטראקטיביות.

אם לאדם ללא צורך בכותרות, ציוני דרך, לשוניות ותכונות  נגישות נוספות נדרש X זמן לבצע משימה,  לאדם עם צורך בתכונות נגישות אלו, יידרש עד פי X6 יותר זמן. ככל שתכונות הנגישות חסרות יותר, כך משך הזמן הנדרש לביצוע משימה יהיה ארוך יותר וההפך – ככל שהשימוש בהם נרחב יותר ומפורט יותר – כך משך הזמן לביצוע משימה יתקצר באופן משמעותי עד להסרת הפערים כמעט או לחלוטין בין מי שזקוקים לכותרות, ציוני דרך ולשוניות לבין אלה שלא.

עוגת יום הולדת

הסרטון  BingO Bakery: Headings, Landmarks, and Tabs של Microsoft Accessibility מדגים בצורה ברורה ומשעשעת את  חשיבות השימוש בכותרות, ציוני דרך ולשוניות בכדי לשפר את חוויית  הגלישה באתר ובימים אלו שבהם הזמן דוחק או כמו שאומרים Time is money יש לתכונות אלה חשיבות בסיסית ועליונה כאשר מבצעים התאמות נגישות באתרי אינטרנט ויישומי אינטרנט.

והכול בטעם טוב

הסרטון גם מדגים כיצד לעשות שימוש מושכל בכותרות, ציוני דרך ולשוניות בכדי למקסם את חוויית המשתמש הנגישה.

 

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

 

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: