תוספים חדשים ל NVDA: זיהוי תמונות וספירת תווים

זיהוי תמונות

התוסף Image Describer מאפשר למשתמש בתוכנה קוראת המסך NVDA לקבל תיאור לתמונות הנמצאות במוקד המקלדת. תיאור התמונות המבוסס על המגמות האחרונות בלמידת מכונה בתחום תיאור תמונות. לפיכך, חלק מהתיאורים יהיו טובים יותר וחלק פחות – ובכל מקרה הם יהיו כלליים יותר.  עם זאת, גם התיאור הכללי יכול מאוד לסייע לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורון – במיוחד בתמונות השמורות במחשב – גם אם מדובר במידע כללי מאוד.

לאחר התקנת התוסף,

  • בעת הגלישה באינטרנט, ניתן להגיע לתמונות באמצעות מקש G במקלדת או Shift + G בכדי לחזור לתמונה הקודמת. לחיצה על צירוף המקשים NVDA + Ctrl + i. לאחר בחירה בצירוף מקשים זה NVDA תכריז Analysis completed ולאחר מכן את תיאור התמונה – למשל : face, head, nose, mouth.
  • התוסף יודע לזהות גם תמונות בתיקיות במחשב. כך למשל ניתן להיכנס לספריית התמונות, לנווט עם החיצים ולהפעיל את מקש הקיצור כשמגיעים לתמונה מסוימת. כך למשל נשמע תיאור עבור צילום מסך של דף מאתר אינטרנט: Analysis completed: text, font, product, website, text in image .
  • בניסיון לקבל תיאור תמונה במסמך Word התהליך החל אבל במקום תיאור לתמונה הופיע תפריט ההקשר לטיפול בתכונות שונות בתמונה.

תיאור תמונה מסוימת עשוי להשתנות בהתאם לגודל וככל הנראה לפיקסלים או ממדים שונים. כך  למשל עבור אותה תמונה מתקבל תיאור שונה כאשר היא מוצגת בתצוגת תמונות גדולות בתיקיית התמונות ותיאור אחר מתקבל כאשר פותחים את התמונה באמצעות תוכנת התמונות.

תמיכה בשפות

ניתן לבחור בשפת תיאור התמונה מתוך תפריט NVDA בחירה ב"כללי" ושם ב  Image describer settings ובחירת השפה מתוך הרשימה ואישור תיבת הדו שיח.  מומלץ לבחור בשפה האנגלית שכן תיאורי התמונות בשפה זו הן המדויקות ביותר בשלב זה.

התוסף Online image describer

התוסף Online image describer הוא תוסף מתקדם יותר לתיאורי תמונות ו OCR  המבוססים גם כן על למידת מכונה. תוסף זה   מציע תכונות מתקדמות יותר בהשוואה לתוסף הקודם והוא מאפשר למפתחים להוסיף מנועי תיאור תמונות ו OCR שתוצאות הפענוח שלהם יהיו תלויות בזמינות השפה ובמנוע המקוון הנבחר. ניתן להשתמש במנועי פענוח שונים ובניהם גם אלה של Microsoft cognetive services .

התוסף Addon to count elements of selected text

התוסף Addon to count elements of selected text מאפשר לספור כמה מילים, פסקאות, תווים ושורות יש בטקסט שנבחר. במסמכי Microsoft Word הספירה תתבצע עבור מילים  ותווים בלבד (חבל).

לאחר בחירת טקסט, לחיצה על צירוף המקשים Ctrl + Shift + F12 תכריז על הממצאים.

מבדיקה שלי בדפדפן Google Chrome ו Mozilla Firefox ספירת המילים, התווים, הפסקאות והשורות לא מדויקים.

לתשומת לב המשתמשים, חלק מהתוספים נמצאים בשלבי פיתוח.

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: