פסק דין ראשון מסוגו בישראל: גם אתרי אינטרנט יהיו חייבים בביצוע התאמות נגישות

במשך שנים רבות, ויש שיאמרו כי בעיקר מאז כניסת תקנות נגישות השירות לתוקף באוקטובר 2013, אנשים עם מוגבלויות ובמיוחד ציבור האנשים עם לקויות ראייה ועיוורון ואנשים עם מוגבלות מוטורית בידיים שאינה מאפשרת או מקשה מאוד על השימוש בעכבר, סובלים מאפליה חמורה בשירותי אינטרנט -במיוחד באתרי אינטרנט רבים בהם מותקנים תוספי נגישות. לאחרונה,  פסק דין בבית המשפט המחוזי קבע כי גם אתרי האינטרנט יהיו חייבים בהנגשה בהתאם לסימן ג נגישות שירותי אינטרנט בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות – התאמות נגישות לשירות התשע"ג 2013 לרבות התקן הישראלי ת"י 5568 המבוסס על מסמך הנחיות WCAG 2.0 לרמה AA. חשוב להבין שכיום יותר ויותר אתרי אינטרנט מספקים שירות ציבורי  באופן מקוון ושאישורי נגישות בלתי תקינים לא יכולים להמשיך ולהתקיים.

בחלק מהאתרים הותקנו תוספי נגישות – מה שכמובן לא הפך את האתר לנגיש ופגע ביכולתו של אדם עם עיוורון לגלוש באתר ולבצע בו פעולות חיוניות.

עיקרי פסק הדין

המשיבים (הנתבעים)

 • יקצו 2450 כרטיסים ללא עלות לטובת אנשים עם מוגבלות.
 • יתחייבו להנגיש את אתרי האינטרנט תוך 90 יום
 • יתחייבו להציב הצהרת נגישות באתרים במקום בולט ובאופן ברור לרבות פרטי יצירת קשר עם מי מטעמם של בעלי האתרים.

את הפירוט אודות כתב התביעה ופסק הדין לעניין הפשרה ניתן להוריד מאתר נבו בעמוד המפרט של התביעה בקישור ת"צ (מחוזי ת"א) 50858-02-18 ארביב נ' התיאטרון הלאומי הבימה בע"מ(חל"צ) ואח'

כיצד מתבטאת האפליה?

האפליה בשירותי אינטרנט מתבטאת בכל אחד ואחד מהתחומים הנוגעים לחיי בני אדם ובניהם:

 • תעסוקה
 • צריכת שירותים ציבוריים
 • מתן מענה לשירותים עירוניים
 • צריכת מוצרים
 • צריכת תכני פנאי ובידור
 • גישה לשירותי בנקאות וכספים

ועוד ועוד

ישנם שירותי אינטרנט שהשירות בהם ניתן אך ורק באמצעות שירות האינטרנט ולא בדרך אחרת. כלומר, אין עם מי לדבר כמו שאומרים. במקרים אלו, האפליה היא החמורה ביותר. כשהגישה לשירותי האינטרנט האלה חסומה בפני אנשים עם המוגבלות, תחושת התסכול והבושה מתלות בזולת לרבות חשיפת מידע רגיש או פרטים אישיים מאוד והם רק הולכים וגוברים, הולכים ומצטברים עם השנים.

דרגות קושי

אם קיים קושי מהותי להנגיש את האתר ברמה AA, לא אמור להיות קושי להנגיש אתרי אינטרנט ואפליקציות סלולר ברמה A . הדבר הנכון לעשות בעיני הוא לוודא שהתשתית עליו בונים את האתר או האפליקציה יהיו נגישים בראש ובראשונה למשתמשי מקלדת עם וללא קורא מסך שכן זוהי האוכלוסייה עם הקשיים המשמעותיים ביותר בגלישה ברשת האינטרנט.

אנשים עם סוגים שונים של מוגבלויות  קוגניטיביות כגון הפרעות קשב וריכוז, יכולים די בקלות להוריד תוספים שישפרו את ניראות ממשק המשתמש כגון שינויי גופנים, שילובי צבעים, הפחתת עומס המידע וכו'– ומרביתם ניתנים להורדה ולהתקנה ללא עלות.

אנשים עם מוגבלות מוטורית ואנשים עם עיוורון מוחלט לא יכולים לבצע התאמות נגישות באמצעות תוספים – שכן השינויים הנדרשים הם ברמת הקוד. לפיכך, לא יעלה על הדעת  שבשירותי אינטרנט ובמיוחד כאלה שנוצרו בשנים האחרונות לא יתאפשר לאדם עם מוגבלות מוטורית לנווט באתר באמצעות מקלדת או תחליפי מקלדת. ולא ייתכן שלכל המרכיבים האינטראקטיביים – ובמיוחד לאלה המשמשים לביצוע פעולות חיוניות – לא יהיה שם, תפקיד וערך הניתן לזיהוי על ידי תוכנה כפי שמובהר בקריטריון 4.1.2 במסמך הנחיות WCAG 2.

המקום הראשון בו מתחילים את היום ואת הדרך

יותר ויותר שירותים ציבוריים הופכים להיות זמינים באמצעות אתרי אינטרנט ואפליקציות סלולר. כאשר אדם מעונין בשירות ציבורי, הוא כבר לא מתקשר או ניגש לסניף הקרוב של נותן השירות, הוא פשוט מחפש את מבוקשו ברשת האינטרנט ומקיים אינטראקציה עם נותן השירות באמצעות שירותי אינטרנט. לכן, בעיני, שירותי אינטרנט לא מונגשים הם בגדר האפליה החמורה ביותר.

והדרך עוד ארוכה

עוד יש לטפל בשני נושאים בהולים

אישורי נגישות

אחת התופעות הבזויות בעיני היא אישורי נגישות על הנגשת אתרי אינטרנט ואפליקציות סלולר לא תקינים. לא רק  ששירותי אינטרנט אלה אינם נגישים בהתאם למסמך הנחיות WCAG 2.0 לרמה AA כפי שמובהר בת"י 5568, הם אינם נגישים לעיתים ברמה הבסיסית ביותר שתאפשר למשתמשי תוכנות קוראות מסך לקיים אינטראקציה עם ממשק המשתמש.

תוספי נגישות המצהירים על עצמם כעומדים בתקן

לדעתי, המפתחים של תוספי הנגישות, לא רק שגורמים עוול גדול לאנשים עם מוגבלויות, הם גם מרמים את החייבים בביצוע התאמות נגישות בשירותי אינטרנט. האתר שלי מלא בדוגמאות בנושא זה ולכל המעוניינים – מוזמנים לקרוא את הפרסומים הרלוונטיים.

רגשות מעורבים

צר לי מאוד על חייבים בביצוע התאמות נגישות  שגורמים שונים מטעים אותם. יש בהחלט חייבים בביצוע התאמות נגישות שכוונתם טובה וכנה – והתוצאה גרועה. אבל יש גם כאלה שפשוט מזלזלים בנושא ומניחים לו – אותם יש לתבוע.

 

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

זקוקים לשירות?

 • אם אתם זקוקים לייעוץ, ליווי בהליך הטמעת הנגישות בשירותי אינטרנט וטכנולוגיות מידע, אני כאן לשירותכם עם ניסיון של מעל לעשור בתחום וכמורשה נגישות שירות בחמש השנים, האחרונות, בעבודה מאתגרת ושוטפת עם ארגונים רבים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי.
 • מתן השירות המקצועי מתוך מחויבות אישית וחברתית, באדיבות, שקיפות מלאה, ותוך שמירה על סודיות.
 • מוזמנים לפנות אלי במייל ל ilana בסיומת gmail.com.

ולא, אני לא מאשרת תוספי נגישות כהתאמת נגישות לאתרי אינטרנט ויישומי אינטרנט

 

%d בלוגרים אהבו את זה: