אפליקציית Envision AI: לפענח טקסט באופן מידי, להמיר תמונות טקסט ומסמכי PDF, לזהות אנשים וחפצים ובמחיר שכל אחד יכול לרכוש מנוי

טקסט סרוק המוצג כתמונה כקובץ תמונה עצמאי או כקובץ PDF או TIF סרוק מהווה חסם מרכזי עבור אנשים רבים המתקשים בקריאה – החל בשל מגבלות ראייה קלות יחסית לרבות קשות והן בשל מגבלות קריאה אחרות שאינן קשורות במצב ראייה ירוד. פתרונות טכנולוגיים זמינים מזה שנים רבות בתחום המרת תווים אופטיים (OCR) וחלקם הולכים ומשתפרים עם השנים ובכך מסייעים בהסרת חסמים. אפליקציית  Envision AI היא דוגמה טובה לפתרון טכנולוגי המסייע לאנשים רבים עם מוגבלות בראייה בעיקר.

עם זאת, חשוב לזכור כי הפתרונות הטכנולוגיים אינם מספקים מענה הולם לכל סוגי המסמכים, אינם יכולים להמיר קבצים מוגנים בסיסמאות או קבצים מוגנים באמצעות כרטיסים חכמים. כמו כן, מסמכים הכוללים תרשימים ואיורים בהם מופיעים נתונים, מומרים אף הם כך שהתוצאה המתקבלת משובשת ואינה מובנת כלל. עוד חשוב לזכור כי לא לכל האנשים יש גישה לטכנולוגיות הללו כך שאין להסיק כי הן יכולות להחליף חוקים ותקנות.

אחד מהפתרונות הטכנולוגיים המוצלחים יותר בתחום נמצא באפליקציית Envision AI המוצעת למכשירי IOS ולמכשירי אנדרואיד וניתנת להתנסות ללא תשלום ולאחר מכן רכישת מנוי במחיר של כמה עשרות שקלים למנוי שנתי או סכום של  130 ₪ מחיר חד פעמי וקבוע ל IOS ומחיר של 170 ₪ משוער לאנדרואיד. כך שכמעט כל אדם המחזיק בטלפון חכם יכול לרכוש ובמקרים שלא, לקבל סיוע מבני משפחה או חברים.

אחד מהיתרונות הבולטים באפליקציית Envision היא  התמיכה בהקראה בשפה העברית לרבות מנגנון הפרדת קולות כשטקסט בעברית ובשפות אחרות מוצג. האפליקציה עושה שימוש במנועי הדיבור המובנים במכשירי IOS של חברת nuance.

תכונות מרכזיות ב Envision

הלשונית מלל

הקראת מלל מידי

עם האפשרות הזו, ניתן להפנות את המצלמה לעבר מסמך, שלט, כיתוב על אריזות, בקבוקים וכדומה והטקסט יוקרא מיידית מבלי שיהיה צורך בצילום והמתנה לפענוח.

קריאת מסמך

עם אפשרות זו, ניתן לצלם מסמך ולקבל את הפענוח. בזמן  כיוונון המצלמה, האפליקציה תספק משוב באמצעות חיווי קולי אם כל קצוות המסמך נקלטו בעדשת המצלמה. רק כאשר כל קצוות המסמך ייקלטו, יתבצע צילום המסמך.

ייבוא מסמך

האפשרות השלישית בלשונית מלל תאפשר

  • לצלם מסמך מרובה עמודי
  • ייבוא מסמך PDF מאפליקציית המסמכים ב IOS (אליה ניתן לחבר שירותי ענן נוספים כגון DropBox ו Google Drive)
  • ייבוא תמונה מגלריית התמונות.

ניתן בכל עת לייבא מסמכים ותמונות מגיליון השיתוף באפליקציות השונות. כך לדוגמה, אם משתמש מסייר בספריית הקבצים במטרה למצוא קובץ, ניתן לבחור בגיליון השיתוף באפשרות Envision it והאפליקציה תמיר את הקובץ.

חשוב להבהיר כי ניתן להמיר גם מסמכי Word

אפשרויות עבור הטקסט שהומר

  • תמונת טקסט:: בשלב זה ניתן לקרוא את המלל שהומר באמצעות תכונות הקראה בממשק האפליקציה בלבד ולא ניתן לייצא את המלל לאפליקציות אחרות.
  • מסמכים שהומרו: ניתן לייצא את המלל כטקסט שיועתק לאפליקציות שונות כגון פתקים, אפליקציות להקראת טקסט כגון Voice Dream reader, הודעת דוא"ל וכדומה.

הלשונית כללי

תיאור סצנה

ניתן לצלם את המקום אליו מופנית המצלמה, האפליקציה תעבד את התמונה ותנסה לספק תיאור כללי. בשלב זה חלק  מהפענוחים הם כלליים מאוד ולעיתים לא נכונים. אבל סביר להניח שככל שיהיו יותר משתמשים כך ישתפר פענוח התצלומים.

זיהוי צבעים

ניתן לבחור בין זיהוי צבעים בסיסי (30 צבעים) לזיהוי מפורט של צבעים (950).

סריקת ברקוד

כשעדשת המצלמה תפגוש בברקוד, היא תנסה לפענח אותו. עם זאת, חשוב לזכור כי במקרים מסוימים האפליקציה לא תומכת בכל סוגי הברקודים – כך שניתן להסתייע באפליקציות נוספות. כך לדוגמה, האפליקציה הכריזה שהברקוד על קופסת ה iPhone XS MAX שרכשתי בחו"ל מחנות אפל רשמית לא זוהה.

הלשונית סרוק ומצא

מציאת אנשים

האפשרות הראשונה בלשונית סרוק ומצא מאפשרת לצלם אנשים, על ידי לחיצה על כפתור הלימוד. ניתן לצלם לפחות 5 תמונות של האדם ובסיום הצילום ללחוץ על "סיום צילום".  יש להזין את שם האדם וללחוץ על הכפתור "סיום לימוד".

בפעם הבאה שמעוניינים לאתר את האנשים שנשמרו, ניתן פשוט להפנות את עדשת המצלמה למרחב  וכשהאפליקציה תזהה אותם היא תכריז את שמם. בנוסף, ניתן לטעון תמונות של אנשים ואם אחד מהם יזוהה על ידי האפליקציה, היא תכריז את שמו.

מציאת חפצים – איפה מברשת השיניים שלי

במקרים רבים אנשים עם לקויות ראייה  מתקשים באיתור חפצים. באמצעות אפליקציית Envision ניתן להיכנס לאפשרות  Find objects ולבחור מתוך הרשימה אובייקטים נפוצים. לאחר בחירת האובייקט, כשעדשת המצלמה תזהה את האובייקט במרחב היא תשמיע צליל – כך שניתן יהיה להתקדם לעבר האובייקט במידה והאובייקט לא נמצא ברשימה, ניתן לשלוח משוב למפתחי האפליקציה ובהתאם לשיקוליהם, הם יוסיפו אותו לרשימה.

לסיכום

אפליקציה מצוינת לסיוע בפענוח טקסט, אנשים ואובייקטים עם פוטנציאל אדיר לסייע לאנשים עם לקויות ראייה ועיוורון בתפקוד היומיומי.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

זקוקים לשירות?

  • אם אתם זקוקים לייעוץ, ליווי בהליך הטמעת הנגישות בשירותי אינטרנט וטכנולוגיות מידע, אני כאן לשירותכם עם ניסיון של מעל לעשור בתחום וכמורשה נגישות שירות משנת 2015, בעבודה מאתגרת ושוטפת עם ארגונים רבים במגזר הציבורי, הפרטי,  השלישי ועבודה עם אנשים עם מוגבלות.
  • השירות שלי כולל: ייעוץ וליווי שוטף, הרצאות והדרכות נגישות, כתיבת אפיוני נגישות לממשקים טכנולוגיים, ביצוע בדיקות נגישות עם כלים אוטומטיים, טכנולוגיות מסייעות לנגישות, בדיקות ברמת קוד המקור ובשיתוף עם אנשים עם מוגבלות, מתן הנחיות מקצועיות למתכנתים, מעצבים ועורכי תוכן, מתן ייעוץ  ללשכות משפטיות, מנהלי פרויקטים ועוד.
  • הליך ייעוץ וליווי בהתאמות נגישות לשירותי אינטרנט בהתאם לחוקים, לתקנות ולתקני הנגישות הרלוונטיים (וללא תוספי נגישות!)
  • מוזמנים לפנות אלי באמצעות טופס צור קשר באתר

 

 

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: