פקודות הפעלה מותאמות אישית ל VoiceOver ב IOS 13

חברת Apple שיחררה את מערכת ההפעלה IOS 13 והיא כוללת חידושים בתחום התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלויות. את חלקם תיארתי קודם בנושא חידושי נגישות במערכת ההפעלה IOS 13. ולכן הפוסט הזה יהיה פוסט  נוסף שיתמקד במחוות מגע מותאמות אישית.

תפריט הנגישות בתפריט הראשי

ראוי לציין כי בגרסת IOS 13 אפשרויות הנגישות נמצאות במסך הראשי בהגדרות.

פקודות הפעלה מותאמות אישית

קורא המסך VoiceOver מספק פקודות הפעלה באמצעות מקשי קיצור במקלדת, מחוות מגע ופקודות באמצעות צגי ברייל המאפשרים לבצע  את כל הפעולות האפשריות לניווט ותפעול מסך המגע.  עם זאת, ישנם  פקודות שהפעלתם באמצעות מחוות מגע, מקשי קיצור במקלדת או בצגי ברייל עשויים להקשות על חלק מהאנשים. למשל בשל קשיים מוטוריים קלים והלאה או בשל קואורדינציה נמוכה.

איך להגיע לפקודות VoiceOver

  • כניסה להגדרות
  • בחירה בנגישות
  • בחירה ב VoiceOver
  • בחירה בפקודות
  • בחירה באחת מהאפשרויות – כל הפקודות, מחוות מגע, קיצורי מקלדת, כתב יד וקלט ברייל על המסך

 

אם נמשיך בדוגמה של מחוות מגע ל VoiceOver, בחירה במחוות מגע תציג את רשימת כל מחוות המגע.  חלק ממחוות המגע לא יהיו ניתנות לשינוי – אבל כן ניתן יהיה להגדיר  מחוות מגע שונות לאותם הפעולות – כך שבפועל יהיו לאותה הפעולה יותר ממחוות מגע אחת. בכל מקרה, תמיד ניתן לאפס  את הפקודות להגדרות ברירת המחדל.

העתקת טקסט

מחוות המגע המוגדרת כברירת מחדל להעתקת הקטע שהוקרא על ידי VoiceOver היא לחיצה ארבע פעמים עם שלוש אצבעות על המסך בכדי שתתבצע ההעתקה. ולמי שמסתייע גם בהגדלה בנוסף ל VoiceOver  מחוות המגע תהייה לחיצה חמש פעמים עם שלוש אצבעות.

ב IOS 13 ניתן לבחור או להוסיף מחוות מגע פשוטה יותר לתפעול כמו למשל של שימוש באצבע אחת ולחיצה ארבע פעמים בכדי לבצע את פעולת העתקת הטקסט המוקרא ללוח הגזירים.

 

מחוות מגע להפעלת החוגה

באמצעות החוגה ניתן לעבור בין אפשרויות שונות ב VoiceOver ולבצע פעולות הקשורות לאפשרות הנבחרת. כך לדוגמה, ניתן להגיע באמצעות החוגה לניווט בין כותרות, קישורים, שורות, מילים, תווים וכדומה.

מחוות המגע להפעלת החוגה הייתה עד כה סיבוב שתי אצבעות על המסך בכיוון השעון בכדי לעבור לאפשרות הבאה בחוגה ונגד השעון בכדי לעבור לאפשרות הקודמת בחוגה. על מנת  לעבור בין האפשרויות השונות עבור אותו פריט ניתן להחליק אצבע אחת מלמעלה למטה. כך בכדי להגיע לכותרות,  מבצעים את פעולת הסיבוב בשתי אצבעות על המסך עד שמגיעים לכותרות. לאחר מכן ניתן לעבור  מכותרת לכותרת עם  החלקת אצבע אחת מלמעלה למטה בכדי להגיע לכותרת הבאה וההפך – מלמטה למעלה בכדי לחזור לכותרת הקודמת.

סיבוב שתי אצבעות

פעולת הסיבוב של שתי אצבעות על המסך מקשה מסתבר על חלק מהאנשים שפגשתי –  גם אם הם לא מוגדרים עם מגבלה מוטורית.  בגרסת IOS 13 ניתן להגדיר מחוות מגע נוספות לביצוע  הפעולה המאפשרת גישה לחוגה.

בכל מקרה של הוספה או שינוי של פקודות, מומלץ לתרגל את השינויים בכדי לאפשר הסתגלות טובה יותר.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

זקוקים לשירות?

  • אם אתם זקוקים לייעוץ, ליווי בהליך הטמעת הנגישות בשירותי אינטרנט וטכנולוגיות מידע, אני כאן לשירותכם עם ניסיון של מעל לעשור בתחום וכמורשה נגישות שירות משנת 2015, בעבודה מאתגרת ושוטפת עם ארגונים רבים במגזר הציבורי, הפרטי,  השלישי ועבודה עם אנשים עם מוגבלות.
  • השירות שלי כולל: ייעוץ וליווי שוטף, הרצאות והדרכות נגישות, כתיבת אפיוני נגישות לממשקים טכנולוגיים, ביצוע בדיקות נגישות עם כלים אוטומטיים, טכנולוגיות מסייעות לנגישות, בדיקות ברמת קוד המקור ובשיתוף עם אנשים עם מוגבלות, מתן הנחיות מקצועיות למתכנתים, מעצבים ועורכי תוכן, מתן ייעוץ  ללשכות משפטיות, מנהלי פרויקטים ועוד.
  • הליך ייעוץ וליווי בהתאמות נגישות לשירותי אינטרנט בהתאם לחוקים, לתקנות ולתקני הנגישות הרלוונטיים (וללא תוספי נגישות!)
  • מוזמנים לפנות אלי באמצעות טופס צור קשר באתר

 

השאר תגובה

%d