שיפורי נגישות ב ZOOM

מבין שלל התוכנות לוידאו-קונפרנס בכלל ולמידה מרחוק בפרט, אפשר לומר כי ZOOM היא המועדפת ביותר בקרב קהלים רבים בכלל ובקרב אנשים עם מוגבלות לרבות אנשים עם לקויות ראייה ועיוורון. נוחות השימוש והנגישות הם ברמה גבוהה ביותר. ובכל זאת, תמיד יש מקום לשיפורים ובמיוחד כשתוכנה  משמשת כל יום חלק נכבד מהאנשים.

כשיותר  ויותר אנשים עם מוגבלות ובמיוחד אנשים עם לקויות ראייה ועיוורון החלו להשתמש בתוכנה  יום יום וכחלק משגרת היום מאז פרץ לחיינו נגיף הקורונה, התגלו ב ZOOM מאפיינים שהקשו על חלק מהאנשים עם המוגבלות ובמיוחד על אנשים עם לקויות ראייה ועיוורון. בחודש מרץ 2020 כתבנו  ל ZOOM מסמך מפורט עם המלצות לשיפורי נגישות. חלק מהם בהחלט יושמו כבר בגרסה האחרונה של ZOOM וחלק עדיין לא. לטובת ZOOM יאמר כי הם עמדו איתי בקשר והודיעו לי מתי חלו שיפורי הנגישות ועד לפני כמה ימים עוד המשכנו להתכתב.

בנוסף לשיפורים שביצעה ZOOM , בתוכנה, מתכנת שהוא משתמש קבוע בקורא המסך NVDA עם עיוורון פיתח תוסף ל NVDA  שישפר משמעותית את חוויית המשתמש באותם המקומות ש ZOOM עוד לא הגיעה אליהם.

מצב כהה

השיפור המשמעותי ביותר עבור אנשים עם לקויות ראייה ובעצם עבור כל מי שנהנה מממשקי משתמש כהים ובניגודיות גבוהה. ZOOM הטמיעו ניגודיות גבוהה באפליקציות הסלולר שלהן ל IOS ואנדרואיד והחוויה פשוט מצוינת.

התאמה אישית של הקראת התראות

עבור משתמשי תוכנות קוראות מסך, ZOOM מאפשרת הקראה של כל התראה והתראה כמו למשל מי נכנס, מי יוצא, מי כותב בצ'ט וכד'. תכונת נגישות זו מצוינת וכפי שכתבתי באחד הפוסטים שלי, היא מאפשרת לראשונה לאדם עם מוגבלות בראייה להבין מי נכנס, מי יוצא, מי כותב בצ'ט, מי מצביע וכד'. יחד עם זאת  התחושה הזו יכולה להיות לעיתים גם מעיקה ובמיוחד כשיש משתתפים רבים ואינטראקציות רבות במפגש. לכן בגרסה האחרונה של ZOOM לשולחן העבודה, ניתן להיכנס להגדרות הנגישות ולהגדיר אילו התראות יוקראו בזמן מפגש.

עם זאת, במפגשי ZOOM שונים יש צרכים שונים של התראות. כניסה להגדרות וחיפוש המתגים השונים עשוי גם הוא להקשות או להפריע לחוויית המשתמש וכאן נכנס לפעולה התוסף לקורא המסך NVDA.

התוסף Zoom Enhancements

התוסף, כמו כל התוספים ל NVDA הוא ברישיון שימוש חופשי ובקוד פתוח ואת הפיתוח והבדיקות במלואם התבצעו בהתנדבות מלאה.

מטרת התוסף היא לייעל באופן משמעותי את השימוש ב ZOOM  באופן שיקל על משתמשים לגשת לפיצ'רים השונים , לשלוט בהתראות  ולכניסה ויציאה מהירה ונוחה ממצב של שליטה על מחשב מרוחק – משימה שבהגדרתה הנוכחית ב ZOOM  קשה מאוד לביצוע למשתמש בתוכנה קוראת מסך.

את התוסף פיתח מוחמד סולימן – מתכנת עם עיוורון שהוא גם משתמש קבוע בתוכנה קוראת המסך NVDA. אני הגדרתי את הפיצ'רים, מוחמד פיתח ככל שהתאפשר וביחד וגם לחוד בדקנו ודיבגנו

אנחנו מקווים לשחרר תוספות ושיפורים נוספים בעתיד הקרוב

זקוקים לשירות?

  • אם אתם זקוקים לייעוץ, ליווי בהליך הטמעת הנגישות בשירותי אינטרנט וטכנולוגיות מידע, אני כאן לשירותכם עם ניסיון של מעל לעשור בתחום וכמורשה נגישות שירות משנת 2015, בעבודה מאתגרת ושוטפת עם ארגונים רבים במגזר הציבורי, הפרטי,  השלישי ועבודה עם אנשים עם מוגבלות.
  • השירות שלי כולל: ייעוץ וליווי שוטף, הרצאות והדרכות נגישות, כתיבת אפיוני נגישות לממשקים טכנולוגיים, ביצוע בדיקות נגישות עם כלים אוטומטיים, טכנולוגיות מסייעות לנגישות, בדיקות ברמת קוד המקור ובשיתוף עם אנשים עם מוגבלות, מתן הנחיות מקצועיות למתכנתים, מעצבים ועורכי תוכן, מתן ייעוץ  ללשכות משפטיות, מנהלי פרויקטים ועוד.
  • הליך ייעוץ וליווי בהתאמות נגישות לשירותי אינטרנט בהתאם לחוקים, לתקנות ולתקני הנגישות הרלוונטיים (וללא תוספי נגישות!)
  • מוזמנים לפנות אלי באמצעות טופס צור קשר באתר

 

מחשבה אחת על “שיפורי נגישות ב ZOOM

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: