תוכנת מחשב המסייעת לאנשים עם עיוורון להתמקם מול המצלמה

פעם שאל אותי מכר, איך אני יכול לדעת שאני ממוקם נכון מול המצלמה. מדובר היה בהיערכות למפגש זום שהתנהל דרך המחשב. חשבתי  מה יכול לסייע במקרה כזה שאדם עם עיוורון מוחלט   יוכל להבין איך הוא ממוקם ביחס לעדשת המצלמה. הפתרון שהצעתי אז היה כך – הושט את ידך עד שהיא תיגע בעדשת המצלמה ואז וודא שנוצר קו ישר בין היד לעדשת המצלמה, כאשר קצה קודקודך לא גבוה מעדשת המצלמה. נראה לי שבזמנו זה הצליח לו אחרי כמה ניסיונות. ובכל זאת, חשבתי, חבל שאין מנגנון AI פשוט ב Windows שיכול לפתור את הבעיה הזו.

במערכת ההפעלה חלונות של מיקרוסופט, חסר פיצ'ר מאוד חשוב בתוכנת המצלמה – כזה שיסייע לאנשים עם עיוורון להבין איך הם ממוקמים ביחס למצלמה. במערכת ההפעלה IOS וגם באנדרואיד נוספו תכונות אלו לאפליקציית המצלמה.

תוכנה קטנה וחינמית שעובדת עם קוראי המסכים הנפוצים לשימוש ב Windows  שנקראת Can You See Me מאפשרת לאנשים עם עיוורון או אנשים עם לקות ראייה עם שרידי ראייה לא פונקציונליים להתמקם טוב יותר מול המצלמה. התוכנה מבוססת על מודל של למידת מכונה.

  • מפעילים את הקובץ
  • ומוצגת אפליקציית מצלמה פשוטה מאוד
  • לחיצה על ENTER והמשתמש שומע באיזו זווית הפנים ממוקמות מול המצלמה
  • לחיצה על D תציג מידע מפורט יותר על מיקום הפנים באופן יחסי באחוזים
  • לחיצה על P תצלם תמונה והיא תישמר באותה התיקיה בה ממוקם קובץ הפעלת היישום

במקרים מסוימים התוכנה נוהגת להשמיע את המילים low confidence ופירוש הדבר הוא שייתכן והתוכנה מזהה  יותר מפרצוף אחד.  מכמה ניסיונות שערכתי, זה יכול לקרות גם כשיושבים יחסית רחוק מהמצלמה או כשהזווית רחבה מאוד.

עוד פרט חשוב בסקירה הקצרה שלי היא שלדברי המפתח, התמונות לא נשלחות לשום גורם חיצוני ונשמרות רק על גבי המחשב.

קישורים

 

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: