שימוש דפוסים אפלים באתרי אינטרנט

המושג Dark Patterns מתחום חוויית המשתמש  מתייחס למניפולציות פסיכולוגיות של  אנשי חוויית משתמש בכדי ללכוד את המשתמשים לבצע פעולות שבנסיבות אחרות בהם לא הייתה מתקיימת המניפולציה, הם לא היו מבצעים אותם.

הסיבה העיקרית לשימוש ב Dark patterns היא אסטרטגיה עסקית שמטרתה לקצר תהליכים ולא ליצור בהכרח חוויית משתמש הוליסטית. כלומר, החלטות מינהליות קצרות טווח. לדוגמה, איסוף כתובות דואר אלקטרוני באמצעות טופס הרשמה לניוזלטר.

מה שחשוב לזכור בשימוש בדפוסים שכאלה הוא שהם תופסים לזמן קצר.  כלומר, אתר אינטרנט שמרמה את הלקוחות הפוטנציאליים שלו אולי ישיג לא מעט לקוחות חדשים – אבל רק למראית עין. שכן בסופו של דבר לקוחות טובים ונאמנים נשארים כשחוויית המשתמש היא מכבדת.

השימוש בדפוסים אפלים באתרי אינטרנט יכול לפגוע בחוויית המשתמש הכוללת של כולם. עם זאת, אנשים עם מוגבלות בראייה, ואנשים עם מוגבלות נפשית וקוגניטיבית עשויים להיפגע יותר. השימוש בדפוסים שכאלה מפר במקרים מסוימים גם קריטריונים בהנחיות WCAG 2.0 ובהנחיות WCAG 2.1.

מגוון רחב של טכניקות מטעות הופכות אנשים עם מוגבלות לפגיעים יותר. באתר Dark patterns org מפורטים שיטות ההטעיה הנפוצות באתרי אינטרנט ובניהם:

  • פרסומות המתחזות לסוגים אחרים של תוכן ו/או ממוקמים בסמוך לתפריטי ניווט ראשיים באתר.
  • ביוש משתמשים שלא מבצעים פעולות מסוימות באתר על ידי הצגת הודעות היוצרות תחושת אשמה.
  • אילוץ משתמשים לשתף במידע שלא בהכרח נחוץ בכדי להשיג תכנים או לבצע פעולות.
  • קל להירשם וקשה עד בלתי אפשרי להתנתק
  • הוספה אוטומטית של מוצרים לסל קניות

ניסוח שאלות כך שבמבט ראשון התשובה ברורה –  אך בקריאה נוספת  סביר להניח שהתשובה תהייה אחרת לגמרי.

 

תרומות

שמי אילנה בניש ואני עוסקת בתחום הנגישות לאינטרנט, טכנולוגיות מסייעות וטכנולוגיות מידע משנת 2008. מלווה את התחום כאשת מקצוע המלווה ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי והשלישי בייעוץ מקצועי, בהערכת נגישות, בהדרכות ובליווי שוטף. בנוסף פעילה חברתית לקידום זכויות אוכלוסיות מוחלשות ואנשים עם מוגבלות בכלל ובמרחבים דיגיטליים בפרט. אוהבת לכתוב מאמרי דעה, סקירות מוצרים ושירותים מזווית כמה שיותר אובייקטיבית, ביקורתית או מפרגנת. . . אם אתם מוצאים שהכתיבה שלי אפקטיבית ומסייעת לכם או לאנשים נוספים, אני מקווה שתשקלו לפרגן לכתיבה שלי על ידי תרומה קטנה שאתם קובעים בה את הסכום. קבלות יישלחו למייל המשתמש ממנו התקבל התשלום. תודה מראש על הקריאה והתמיכה.

© כל הזכויות שמורות לאילנה בניש. כל שימוש מסחרי אסור בהחלט.

 

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: